Basında Biz

  DEİK Türkiye-Estonya İş Konseyi Başkanı Mehmet Güneş: – “Estonlar her yıl yaklaşık 12 yazılım programını Silikon Vadisi’ne ihraç ediyor” – “Estonya’da fırsat olan sektörler kimya ve otomotiv. Estonlar, aynı zamanda yazılım ve startup konularında çok iyi” – Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Marin Mottus: – “Türklerin Estonya’da 200’den fazla girişimi var”

  İSTANBUL (AA) – GÖKHAN YILDIZ – Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye- Estonya İş Konseyi Başkanı Mehmet Güneş,”Estonlar her yıl yaklaşık 12 tane yazılım programını Amerika’nın Silikon Vadisi’ne ihraç ediyorlar.” dedi.

  AA muhabirine açıklamalarda bulunan Güneş, Estonya’da yatırımcılar için fırsat konumundaki sektörlerin kimya ve otomotiv olduğunu hatırlatarak Estonların yazılım ve startup konularında çok iyi olduklarını söyledi.

  Güneş, “Örneğin 10 yıl önce Skypenin yazılımını Estonlar yaptı. Estonlar her yıl yaklaşık 12 tane yazılım programını Amerikan Silikon Vadisi’ne ihraç ediyorlar.” şeklinde konuştu.

  Estonların Latitude59 diye bir program yaptığını kaydeden Güneş şunlara vurgu yaptı:

  “Dünyanın her yerinden yaklaşık 2 bin katılımcı geliyor. Her yıl oraya heyet getiriyoruz. Bu yıl da heyet götürmeyi hedefliyoruz. Heyetler, yazılımcılar, startuplar ve oradan Avrupa’ya açılmak isteyen Türk girişimciler söz konusu. Estonya kurumlar vergisi yüzde sıfır olan bir ülke. Shengen bölgesinde yer alması ve Avrupa Birliği üyesi olması sebebiyle bir fırsat kapısıdır. Gelişmiş ve birinci sınıf Avrupa Birliği üyesi. Kişi başı 18-19 bin dolar milli geliri var. Estonya küçük bir ülke ama özellikle startup, yazılım ve Avrupa’ya açılım konusunda fırsat kapısı olarak kullanılabilecek bir ülkedir.”

  – ” Ticaretin 500 milyon dolar olmasını hedefliyoruz”

  Türkiye’nin Estonya’ya ihracatının 80 milyon dolar ithalatının ise 220 milyon dolar toplam dış ticaret hacminin 300 milyon dolar olduğunu belirten Güneş, “İleriki yıllarda ticaretimizin, ihracat olmak kaydıyla yaklaşık 500 milyon dolara çıkmasını hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

  “Türkiye’de bazı firmalar yaşadıkları birtakım sıkıntılardan dolayı ihracat yapamıyor. Estonya’ya yönelik bir açılım sağlanırsa, ki sağlanacağına inanıyorum, bunun önü açılabilir. Estonya’da şu anda Türk girişimcisi yaklaşık 20-30 tane.” diyen Güneş, Avrupa’nın belli bir kesimindeki milliyetçilik akımlarının Estonya’da olmadığını belirterek, “Tam tersine Türklere karşı Estonlar gayet iyi bir yaklaşım içerisindeler. Türklere karşı önyargını değiller. Avrupa’nın belli noktalarında gördüğümüz sıkıntıları Estonya’da görmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

  – “Türklerin Estonya’da 200’den fazla girişimi var”

  Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Marin Mottus ise Estonya’nın orman ürünleri konusunda tecrübeli, yemek sektöründe ise iddialı olduğuna dikkati çekti.

  Türklerin iletişim,teknoloji ve IT sektörlerinde Estonya’nın potansiyelinin farkında olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

  “Estonya’daki yatırımcılar genelde İskandinav ülkelerinden veya Almanya’dan. Türklerin çoğu ülkemizden oturum hakkı alıyor. Estonya’daki Türk girişim sayısı ise 200’e ulaşmış durumda.”

  KOBİ’lerin bu fırsatları etkin değerlendirmeleri için farkındalık yaratmak amacıyla, PRESTİJ DANIŞMANLIK FİRMASI Genel Müdürü Sayın Mehmet GÜNEŞ ve YMM Sayın İbrahim KOCABEY ‘nin konuşmacı olarak katıldığı “KOBİLERE YÖNELİK TEŞVİK, DESTEK ve HİBELER” konulu konferans, 07 Ocak, Çarşamba günü 14:00-17:00 saatleri arasında Odamız Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

  07.01.09

  Kaynak: http://www.ebso.org.tr/b2b/haber/haberoku.php?haber_no=971

  “EBSO KOBİ OKULU” 2006 yılında ilk kez yaz okulu ile başlamış ve kesintisiz olarak bu güne gelmiştir. Her ay ortalama 6-7 eğitim gerçekleşirken, yaz aylarında biraz daha düşen tempo nedeniyle, spesifik bir konuda ayda 1-2 eğitim düzenlenerek seçilmiş konu üzerinde bir gelişim yaratılmaya çalışılmaktadır.

  2009, OCAK

  Prestij Eğitim ve Danışmanlık Firması ile MTSO (Manisa Ticaret ve Sanayi Odası) KOBİ’lere yönelik bir konferans düzenledi. MTSO Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminerde, KOBİ’lere yönelik teşvik, destek ve hibe konularına yer verildi.

  MTSO Toplantı Salonu’nda KOBİ’lere yönelik düzenlenen teşvik, destek ve hibe konulu seminere ilgi büyük oldu. Prestij Eğitim ve Danışmanlık Firması ile MTSO tarafından ortak düzenlenen seminerde KOBİ’lere KOSGEB, TUBİTAK, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Avrupa Birliği gibi kuruluşlar tarafından verilen teşvik, destek ve hibeler konusunda bilgiler verildi.

  KOBİ’lere geç kalmadan proje hazırlamaları konusunda çağrıda bulunan Prestij Eğitim ve Danışmanlık Firması Mehmet Güneş, “KOBİ’lerin bu fırsatları değerlendirmeleri ve hibelerden yararlanabilmeleri için çok iyi dokümantasyon hazırlamaları gerekir. Biz KOBİ’ler adına başvuru dosyasını hazırlıyoruz.” dedi. Türkiye’de birçok kuruluşun Ar-Ge çalışması yapmasına rağmen bu fırsatın farkında olmadığını söyleyen Mehmet Güneş, “Bir KOBİ sürekli yeni ürünler piyasaya sürdüğü için her seferinde yeni makine almıyor makinelerini değiştiriyor. Bu çok yaygın. Ancak KOBİ bunun bir Ar-Ge yatırımı olup olmadığının farkında değil.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin AB Fonlarından yeterince yararlanmadığının da altını çizen Güneş, “Türk insanı halen ‘AB bize neden para veriyor? Acaba bu parayı geri isterler mi?’ düşüncesi taşıyor. AB’nin projelere karşılık verdiği para Türkiye’nin kendi parasıdır. Türkiye bugüne kadar Avrupa Birliği’ ne üyelik sürecinde 15,4 milyar Avro katılım payı ödemiş. Bugüne kadar Avrupa Birliği’nden ödediğimiz bu paraya karşılık sadece 2,2 milyar Avro alabilmişiz. Yani yüzde on beşini almışız. Diğer ülkelere baktığımızda işin ciddiyetini daha iyi anlayabiliriz. Örneğin Yunanistan bugüne kadar Avrupa Birliği’ ne 105 milyar Avro katılım payı ödemiş, buna karşılık ise 87,5 Avro para almış. Yani Bizim ortaöğretim nüfusumuz kadar nüfusu olan Yunanistan, verdiği paranın yüzde seksen beşini geri almış. Yine İspanya’ya baktığımızda Avrupa Birliği’ne 110 milyar Avro katılım payı ödemiş geriye ise 118 miyar Avro destek almış. Burada çok net bir gösterge var. Çağrı yapıyorum:
  İnsanlarımız Avrupa Birliği’ne proje üreterek verdiğimiz parayı geri alsınlar.” dedi.

  Kaynak: http://www.manisadenge.com/index.php?option=com_content&view=article&id=823:koblere-ab-fonlarndan-faydalann-cars-&catid=35:guncel&Itemid=65

  10 Haziran 2009 17:44

  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Prestij Eğitim ve Danışmanlık Firması işbirliğinde kobilere yönelik düzenlenen konferans büyük ilgi gördü.

  MANİSA (İHA) – Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Prestij Eğitim ve Danışmanlık Firması işbirliğinde kobilere yönelik düzenlenen konferans büyük ilgi gördü.

  MTSO Meclis Salonu’nda yapılan konferansa Başkan Yardımcısı İsmail Kadıoğlu, MTSO yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve çok sayıda oda üyesi katıldı. Ekonominin lokomotifi olan KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik KOSGEB, TUBİTAK, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Avrupa Birliği ve diğer kuruluşlar tarafından önemli teşvik, destek ve hibelerin dağıtıldığı şu günlerde MTSO üyeleri bilgilendirmek amacıyla toplantıyı organize etti. Konferans büyük ilgi gördü. Prestij Danışmanlık Firması Genel Müdürü Mehmet Güneş’in konuşmacı olarak katıldığı “Kobilere Yönelik Teşvik, Destek ve Hibeler” konulu konferansta ağırlıklı olarak KOBİ’lere sunulan hibe ve teşvikler anlatıldı. Mehmet Güneş, özellikle, Haziran 2009 tarihinde çağrısı yapılacak olan Tarım Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Yatırımları destekleme Programının önemi belirtilerek, bunun Manisa’da faaliyet gösteren işletme ve kurumlar için büyük bir fırsat olduğu ifade etti. Söz konusu hibe başvurusu için, Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanmasına yönelik faaliyet gösteren ekonomideki sektörlere yönelik proje türlerinin uygun olduğunu belirten Mehmet Güneş, “Geç kalmayın, proje hazırlayın” çağrısı yaparak, KOBİ’lerin hibelerde yararlanabilmesi için çok iyi dokümantasyon hazırlaması gerektiğini dile getirdi. Güneş, “Biz KOBİ’ler adına başvuru dosyasını hazırlıyoruz” dedi.

  Türkiye’de birçok kuruluşun Ar-Ge çalışması yapmasına karşın bunun farkında olmadığını söyleyen Mehmet Güneş, “Bir KOBİ sürekli yeni ürünler piyasaya sürdüğü için her seferinde yeni makine almıyor makinelerini değiştiriyor. Bu çok yaygın. Ancak KOBİ bunun bir Ar-Ge yatırımı olup olmadığının farkında değil” örneğini verdi.

  Yoğun katılım nedeniyle dışarıda kalan diğer üyeler, MTSO alt salonunda da dev ekrandan konferansı takip etti.

  Kaynak: http://www.yurthaber.com/haber/mtso-kobileri-tesvikler-konusunda-bilgilendirdi-147987.htm

// Görseller